Wróżka Cesaria

"Wszystko co się zdarza, ma swój sens" Paulo Coelho

Czy afirmacje mogą działać niekorzystnie?

20190118_143658.jpg

 

          Afirmacje, wykreowane i ułożone przez nas samych potrafią stopniowo oddalać od problemu, jaki towarzyszy nam w codziennym życiu. Jednak, jak wszystko co nam pomaga wymaga umiaru. Podobnie jak z umiarem zażywamy leki, dbamy o sprawność fizyczną nie przeciążając zbytnio organizmu, tak również praca z wykorzystaniem afirmacji musi być dokonywana z wyważeniem. Jednym słowem, metoda ta stosowana zbyt często nie przynosi pozytywnych efektów.  Mało tego, w niektórych sytuacjach długotrwałe powtarzanie i opieranie się na afirmacji może nam zaszkodzić.

 

          Jeśli zaczniecie pracować z afirmacjami licząc na cud i samoistne uporanie się z problemem, możecie spotkać się z rozczarowaniem. Nie twierdzę, że ta metoda jest sama w sobie nieskuteczna, gdyż o jej pozytywnym wpływie pisałam w innym artykule, ale niezwykle ważny jest sposób jej wykorzystania. Pracując z afirmacją musimy sami wierzyć w to, że słowa jakie wypowiadamy nie są jedynie osobistym życzeniem, a same w sobie mają ogromną moc, która się urzeczywistni.  Do tego musimy dodać odpowiednie działania i naszą inicjatywę, aby to w co wierzymy naprawdę się spełniło. Przykładowo, jeśli marzymy o tym, aby schudnąć, choć stosowana do tej pory dieta i wysiłkowe ćwiczenia wywołują w Tobie wątpliwości,  brak wiary w siebie i motywacji, to trudno będzie afirmacji się zrealizować. Wypowiadając magiczne słowa: będę szczupła i pozbędę się znienawidzonych kilogramów, musisz wewnętrznie być przekonana o tym, że tak się właśnie stanie. Jest to ważne nie tylko dla zrealizowania Twojego marzenia, ale również po to, abyś sobie nie zrobiła krzywdy. Używając niewłaściwie afirmacji z przekonaniem, że Twoje marzenie szybko się spełni, mimo że nieświadomie nie przykładasz się do osiągnięcia celu, mogą pojawić się w Tobie uczucia rozczarowania, zawiedzenia i przygnębienia. W konsekwencji zrezygnujesz z realizacji swojego planu, a nawet możesz popaść w depresję. Tutaj pojawia się wspomniany negatywny wpływ afirmacji. Powtarzając kilkukrotnie w ciągu dnia wymyślone przez siebie stwierdzenie, które ma Cię motywować i dopingować, musi działać na Ciebie jak drogowskaz. Sam musisz być przekonany, że to co mówisz do siebie patrząc w lustro, jest prawdą mogącą się zrealizować. W innym przypadku będzie to kłamstwo, a afirmacja nie pomoże Ci wyjść z trudnej sytuacji. Jednym słowem, Twój brak wiary w afirmację, a jedynie powtarzanie jej niczym wielokrotne odtwarzanie nagranego hasła, wywoła w Tobie pewne ograniczenia.

 

          Wiele osób doświadcza porażek, licząc na sukces, nie będąc świadomymi tego, że wybierają afirmację całkowicie sprzeczną z ich obecnym nastawieniem do świata. Trudno będzie Ci znaleźć lepszą pracę, Twojej samotnej koleżance stałego partnera, a siostrze awansować, jeśli nie uwierzycie, że jest to rzeczywiście możliwe. W jaki sposób ma się coś zmaterializować, jeśli sam siebie oszukujesz i z góry zakładasz, że to o czym marzyć i codziennie sobie powtarzasz, nie zmaterializuje się? Negatywny wpływ stosowania w niewłaściwy sposób tej metody, zauważył już wiele lat temu jej twórca – francuski psycholog Emil Coue.

 

          W jaki sposób więc stosować afirację, aby była ona dla nas korzystna? Przede wszystkim zależy od wyboru danej afirmacji, a jeszcze bardziej od uświadomienia sobie, czy potrafimy magiczną formułkę zrealizować. Należy bazować na zaufaniu do afirmacji i wierzyć w to, że ona się kiedyś zmaterializuje. Kluczem do osiągnięcia celu nie tyle jest sama afirmacja, a Twoje przekonanie, że działanie jakie podejmiesz będzie spójne z tym co sobie wykreowałeś w głowie. Afirmacje mają niepowtarzalną moc, ale jak wszystko na świecie, potrzebują Twojego wkładu.

 

Wróżka Cesaria

 

< wróć