Wróżka Cesaria

"Wszystko co się zdarza, ma swój sens" Paulo Coelho

Sześć kroków do rozwiązania konfliktu wewnętrznego

CIEKAWY ARTYKUŁ.png

 

 

Każdy konflikt jest zjawiskiem, którego rozwiązanie wymaga czasu, energii, strategii i zaangażowania. Bez względu na to, czy skonfliktowana jesteś z bliskim, sąsiadem, czy ze samą sobą, musisz uzbroić się w cierpliwość, chęci i wytrzymałość.  Konflikt wewnętrzny zachodzi w momencie dysharmonii współpracy trzech poziomów psychicznych, które Zygmund Freud określił jako: przedświadomość, świadomość i nadświadomość. Tylko proces samopoznania pozwala odnaleźć tę harmonię i równowagę wewnętrzną, zapewniającą radość z życia. Składa się on z sześciu etapów, zachodzących po sobie kolejno, w różnych odstępach czasu.

 

 

Dostrzeżenie

 

Jeśli widzisz, że coś się z Tobą dzieje, ale nie wiesz co, to nie wpadaj w panikę, bo tak naprawdę jesteś na właściwej drodze. Stoisz właśnie na starcie dokonania w sobie zmiany i osiągnięcia harmonii. Istotą właściwego rozpoznania konfliktu jest wiedza o sobie, dlatego najpierw obserwuj siebie, odczuwane emocje, zachowania, reakcje na pewne sytuacje, stosunek do założonych w przeszłości planów. Im więcej o sobie wiesz, tym bardziej sobie pomożesz.

 

Świadomość

 

Kolejnym krokiem jest świadomość problemu. Na tym etapie czujesz się sama ze sobą jak z najlepszą przyjaciółką. Nikt tak dobrze jak Ty sama, nie zna Twoich potrzeb, marzeń, możliwości, zdolności i zamiarów. Nikt też nie odczuwa Twoich uczuć i emocji, nie zna ich lepiej od Ciebie. Będąc świadomą siebie tu i teraz, pamiętasz kim byłaś w przeszłości. Masz też świadomość, jaka chcesz być w przyszłości. Wiesz również, że możesz dojść w przyszłości, gdzie tylko zapragniesz, bo znasz swój potencjał. Posiadane przez Ciebie zasoby zaprowadzą Cię, gdzie tylko pragniesz się znaleźć.

 

Zmiana

 

Udało Ci się nie wypierać tkwiących wewnątrz Ciebie emocji, potrzeb i skrytych pragnień. To oznacza, że dajesz sobie szansę na zmianę. Jesteś już w połowie drogi do etapu, który nazwałam RADOŚĆ. Teraz musisz zadać sobie pytanie, czy podejmujesz wyzwanie, które będzie wymagało od Ciebie podjęcia niemałego wysiłku. Czeka Cię praca nad sobą, być może której nigdy nie podejmowałaś, a to może budzić wątpliwości. W takich sytuacjach nie koncentruj się na przeszkodach, bo te zawsze będą, ale pomyśl o nagrodzie, którą nie warto odkładać na później.

 

Metoda

 

Jeśli podjęłaś świadomą decyzję o podjęciu pracy nad sobą, zgodną z własnymi wartościami i potrzebami, to musisz jeszcze wybrać odpowiednie dla siebie metody pracy. Wachlarz dostępnych metod samorozwoju jest szeroki. Możesz wybrać: medytację, uzdrowienie, hipnozę, warsztaty duchowe, webinary, szkolenia motywacyjne, treningi, mentoring i wiele innych. Poznawaj przy tym ludzi, szukaj przewodników duchowych, testuj narzędzia pracy, słuchaj opinii osób, które przeszły tą drogę przed Tobą, szukaj inspiracji i wsparcia. Jeśli otworzysz umysł na dobrodziejstwo Wszechświata będzie Ci łatwiej pokonać swojego przeciwnika.

 

Praca

 

Praca duchowa wcale nie musi być trudna i wyczerpująca. Ważne, abyś podeszła do swojego konfliktu wewnętrznego, jak do pozytywnego wyzwania. Jeśli jesteś na tym etapie, to oznacza, że masz ochotę przyjąć wyzwanie. Nie traktuj go jak walkę, lecz jak dobrą zabawę, gdyż jeśli teraz się nie uda, zabawa się dla Ciebie nie zakończy. Nawet jeśli zderzysz się z trudną sytuacją, czy przypomnisz sobie przykre doświadczenie, to dzięki świadomości kim chcesz być, łatwiej pokonasz najtrudniejsze emocje. Nie odwracaj się i nie uciekaj od takich emocji jak smutek, zawiść, poczucie winy, wstyd, zażenowanie, bo ich wypieranie uniemożliwi Ci dokonanie zmiany. Nie walcz też z nimi. Pozwól sobie je czuć, bo nawet te emocje powszechnie uznane za trudne, są nam potrzebne, właśnie do przejścia tej drogi.

 

Radość

 

Jesteś już na mecie. Czy było daleko?

Każda odpowiedź na to pytanie będzie dobra. Bo nawet, jeśli Twoja droga do RADOŚCI była długa i kręta, a czasem musiałaś z niej zbaczać, a nawet zawracać, bo pobłądziłaś między alejkami, to będąc na mecie już z niej nie zawrócisz. Będziesz chciała za wszelką cenę pozostać w tym miejscu, w którym czujesz satysfakcję z podjętej zmiany, z własnych osiągnięć i odczuwanych pozytywnych emocji.

 

 

Mam nadzieję, że znalazłaś się na etapie RADOŚĆ, zupełnie nowa, o przebudowanym światopoglądzie, odczuwając w sobie spokój i harmonię. Doświadczenia życiowe, jakie przeżyłaś zostaną z Tobą na zawsze. Wiesz już więcej o sobie, czujesz się emocjonalnie lżejsza i duchowo wyżej. Osiągnęłaś niebywały sukces, który zawdzięczasz wyłącznie sobie. Idź dalej przez życie, jako szczęśliwa osoba i wspieraj innych. Z pewnością stanie na Twojej drodze ktoś, kto będzie potrzebował drogowskazu. Bądź nim, dziel się swoim doświadczeniem i nauczaj.

 

 

Autorka artykułu: Joanna Czerny

 

< wróć