Wróżka Cesaria

"Wszystko co się zdarza, ma swój sens" Paulo Coelho

Wampiry energetyczne: mit czy realne zagrożenie?

10 — kopia.jpg

 

     Jeśli kiedykolwiek spotkałeś się z określeniem wampir energetyczny i nie otrzymałeś wystarczającego wyjaśnienia, postaram się w najbardziej przejrzysty sposób wyjaśnić Ci o co chodzi, z tymi tzw. wampirami energetycznymi. Jako wampira energetycznego najprościej można nazwać osobę zabierającą drugiemu człowiekowi naturalność, mądrość i pozytywne emocje, osobę - która wchodzi w jego wnętrze, wywołując chaos i manipulując jego psychiką. Niemal każdy wampir energetyczny potrafi sprawić, że dłuższe przebywanie z nim, wyrządza szkodę w postaci, czy to przygnębienia, poczucia smutku, czasem strachu i bezradności, a także obniżenia wiary we własne siły i braku motywacji do działania. Każdy wampir energetyczny działa na nas niekorzystnie w różny sposób i w różnym czasie odczuwamy charakterystyczne objawy. Osoby słabsze emocjonalnie potrafią niekorzystne konsekwencje przebywania z wampirem, zauważyć już po kilku godzinach, a żeby zaatakować silniejsze jednostki, wampir potrzebuje czasem dni, tygodni lub nawet miesięcy.

 

Kto może być wampirem energetycznym?

 

      Na pierwszy rzut oka, wampir energetyczny nie będzie różnił się niczym od zwykłego człowieka. Potrafi być miły, kulturalny, inteligentny, błyskotliwy i utalentowany. Potrafi zdobyć czyjąś sympatię, a nawet zaufanie, dzięki niemal wzorowej postawie na początku. Tym samym, ofiara wampira oczekuje od niego więcej, niż sam jej daje, gdyż wydaje się jej, że wampir jest oddany i przyjaźnie nastawiony. Nieświadomie ofiara pozwala wampirowi usidlić siebie, gdyż to ona tak naprawdę zaprasza go do własnego życia.

      Z pewnością każdy z nas miał przynajmniej jedną w swoim życiu sytuację, w której poznał człowieka sprawiającego wrażenie oddanego, sympatycznego i życzliwego, a po pewnym czasie okazało się, że zdradził, oszukał, czy porzucił. Zostajemy wówczas z poczuciem poszarpanych emocji, złamanego serca, rozczarowania, a często poczuciem winy. Wampirem energetycznym może być każdy: zarówno codziennie uśmiechająca się serdecznie sąsiadka, jak i nauczyciel naszego dziecka lub najbliższy współpracownik. Nierzadko też wampiry emocjonalne czają się w naszej rodzinie, np. stale zazdroszcząca nam powodzenia zawodowego siostra albo nadgorliwi i kontrolujący rodzice lub stale plotkująca za naszymi plecami ciotka.

     Nie każdy wampir energetyczny jest z natury zły, ale większość z nich to osoby niedojrzałe. Dla każdego wampira jego ofiara jest potencjalnym źródłem wszystkiego, czego w danym momencie wampir potrzebuje. To może być: siła charakteru, piękno umysłu, nadwrażliwe emocje, zdolności logicznego myślenia i wnioskowania, czy też umiejętności społeczne. Wampiry emocjonalne inaczej postrzegają świat, niż przysłowiowy Kowalski, gdyż odbierają ludzi przez pryzmat własnych potrzeb i braków.

 

Najpopularniejsze typy wampirów energetycznych

 

     Najpopularniejszym typem wampirów są osobnicy aspołeczni. Charakteryzuje ich nagminne łamanie zasad współżycia społecznego, brak empatii i życzliwości w stosunku do ludzkiej krzywdy. W kontaktach społecznych mają mało do zaoferowania, gdyż tak naprawdę nie potrafią dostosować się do życia w grupie i z drugim człowiekiem. Są przeciwieństwem wszystkiego, co normalnemu człowiekowi kojarzy się z życiem społecznym. Jednak, jako wampiry potrzebują drugiego człowieka. Choć najczęściej są samotnikami, to jednak nie stronią od ludzi, aby móc zrealizować swoje zachcianki i kaprysy. Są też wampiry, których nazywam aktorami, gdyż wszystko co mówią i robią ma otoczkę obłudy i fałszu, typowej gry aktorskiej. Taki wampir wmówi nam wszystko i przedstawi się w jak najjaśniejszym świetle, abyśmy nie dostrzegli tego, jak bardzo mija się z prawdą. Takimi wampirami są przykładowo mężczyźni, którzy kobiecie wmawiają, że szukają miłości aż po grób i związku małżeńskiego na kolejne lata, a tak naprawdę ich jedynym zamierzeniem jest uwiedzenie i porzucenie po jednym zbliżeniu. Innym typem wampirów są osobniki narcystyczne, które cały czas żyją w iluzji. Nie liczy się dla nich nic oprócz ich własnego, wyolbrzymionego ego. Każdy wampir narcystyczny uważa się za osobę najbardziej utalentowaną, najbystrzejszą i najmądrzejszą. Dla nich ludzie nie istnieją, dlatego oni są „naj”, bo jedyni na świecie. Dlatego najczęściej wygrywają, bo muszą wygrać, inaczej życie rywali zamieniliby w piekło. Często napotykamy również w swoim życiu wampirów paranoicznych, którzy wymagają od swoich ofiar bezgranicznego podporządkowania się ich własnym zasadom. Co ciekawe, ten typ wampira stale doszukuje się w ofierze odstępstw od respektowania zasad wampira, który szczęśliwy będzie tylko wtedy, gdy jego ofiara niczego nie podejrzewa. Ten typ wampira, w odróżnieniu od innych zwraca uwagę na myśli i odczucia swojej ofiary, ale tylko dlatego, aby paranoicznie doszukać się odstępstw od własnych zasad. Często doszukuje się ukrytych szczegółów, drugiego dnia i głębszych znaczeń. Wampir paranoiczny szybko rozszyfruje myśli i grzechy na sumieniu swojej ofiary, a następnie wyciągnie z tego odpowiednie konsekwencje.

 

Jak rozpoznać wampira energetycznego?

 

     Naszą jedyną i najpotężniejszą bronią przeciw wampirom emocjonalnym jest dostrzeżenie i zrozumienie ich niedojrzałości emocjonalnej. Należy więc nauczyć się rozpoznawać wampirów energetycznych, umieć przewidywać ich myśli i zachowania. Choć, w codziennym życiu otacza nas wielu wampirów, to jednak nie są oni tacy jak my, bo jeśli zaczniemy oczekiwać od nich takich samych zachowań, które dla nas samych są naturalnością, to możemy szybko wpaść w pułapkę wampira. Wampiry bowiem kierują się w życiu własnymi zasadami, egoistycznymi pobudkami, mało empatycznymi zachowaniami. Są sprawiedliwe tylko względem własnej osoby, rzadziej liczą się ze zdaniem innych. Mimo, że często wampir wie co powiedzieć swojej ofierze, tak naprawdę liczy się dla niego tylko zaspokajanie własnych potrzeb. Często ważniejsze są dla niego chwilowe zachcianki, niż moralne i honorowe zachowanie się. Wampira można poznać nie tylko po egoistycznej postawie, ale również po jego poczuciu uprzywilejowania. Często twierdzi, że społecznie akceptowane zasady ich nie dotyczą, że mogą bezkarnie łamać wszelkie reguły i normy społeczne, bez jakichkolwiek dla siebie konsekwencji. Wampir nie czuje potrzeby sprawiedliwości i obowiązkowości, gdyż uważa, że wszystko mu się należy. Jeśli choć raz byłeś świadkiem, gdy ktoś próbował ominąć kolejkę, aby w niej nie stać na końcu lub nie posprzątał po sobie, to najprawdopodobniej miałeś do czynienia z wampirem emocjonalnym.

      Często wampiry energetyczne, po dłuższym poznaniu zachowują się jak dziecko. Trudno im się przyznać do winy, a tym bardziej nie dostrzegają jej w sobie. Najczęściej winę widzę w innych, nigdy w sobie, gdyż im wolno wszystko. Poza tym, jeśli nie są winni, to nawet jeśli wyrządzą komuś krzywdę, nie czują za to działanie odpowiedzialności, bo przecież to nie ich wina. Wypierają z siebie odpowiedzialność, nawet gdy grożą im za swoje zachowanie poważne konsekwencje. Jak rozkapryszone dziecko, wampir chce tego czego pragnie natychmiast. Rzadko prosi, częściej żąda! Jeśli nie otrzyma tego, czego wymaga od swojej ofiary wpada w złość i niepochamowany gniew. Jeśli ofiara odmówi wampirowi tego, czego on wymaga, może ściągnąć na siebie kłopoty. Najczęściej ofiara ulega, gdyż wampir umiejętnie manipuluje jej emocjami, nie mając przy tym żadnych skrupułów. Nie przejmują się tym, że aby osiągnąć swój cel i nasycić swoje pragnienia pozbawią kogoś wysiłku energetycznego, pieniędzy, zaufania, czy miłości. Nie ma to dla nich znaczenia, gdyż liczą się tylko ich potrzeby.

      Przebywanie z wampirem energetycznym i utrzymywanie z nim kontaktów wymaga od ofiary wiele wysiłku, a rzadko wampir jest tego wart. Oczywiście na początku ofiara nie zdaje sobie z tego sprawy, ale tak naprawdę to my decydujemy jak długo wampir wysysa naszą energię. Jest wiele sposobów odcięcia się od złych i niedojrzałych emocjonalnie osobników. Można uciąć kontakt, nie angażować się, pokazać mu, że go rozpracowaliśmy, czy nawet uciec. Nie można jednak ignorować jasnych i zrozumiałych sygnałów, jakie wampir do nas wysyła. Trzeba zrobić tak, aby być dwa kroki przed nim i być bardziej sprytnym niż on. Mam ogromną nadzieję, że ten artykuł pomoże wam unikać tzw. wampirów energetycznych, a jeśli już się taki pojawi – umiejętnie z nim walczyć.

 

Wróżka Cesaria

< wróć