Wróżka Cesaria

"Wszystko co się zdarza, ma swój sens" Paulo Coelho

Symbolika kart Tarota w popkulturze

1.jpg"Kod da Vinci" 2006 r. (reż. Ron Howard)

 

 

 

Karty Tarota zawsze budziły kontrowersje i sprzeczne emocje. Jedni się Tarota boją, drudzy wyśmiewają, inni są go ciekawi, a jeszcze inni zaprzyjaźniają się z nim. Jednak nie można zaprzeczyć, że popularność symboliki kart Tarota rośnie i jest coraz bardziej widoczna w popkulturze.

 

TAROT W FILMACH

 

W niektórych filmach można spotkać dosłowne odniesienie do kart Tarota, gdzie występują sceny typu tarocista i osoba, której on wróży. Z kolei, inne filmy niosą w swojej fabule synchronizację z tarotową postacią, na podstawie której wtajemniczony w świat Tarota widz ma subiektywne wrażenie, że dana scena odnosi się do konkretnej karty, mimo że na obrazie jej tak naprawdę nie widzi. Tak jest przykładowo w scenie z filmu „Piraci z Karaibów”, kiedy to Johnny Depp wisi nad przepaścią w pozycji tarotowego Wisielca. Podobną scenę można dostrzec w wykonaniu Heath Ledger w „Mrocznym rycerzu”. Co ciekawe, ten drugi aktor zagrał również w innej produkcji, w której fabuła wprost odnosi się do symboliki kart Tarota. Mam tu na myśli „Parnassus: Człowiek, który oszukał diabła” z 2009 roku (reż. Terry Gilliam). Motywu tarotowego Wisielca można doszukać się też w pierwszych minutach filmu „Kod da Vinci” z 2006 r. (reż. Ron Howard).

 

Jednym z pierwszych wyprodukowanych filmów, w których widać dosłowne odniesienie do kart Tarota jest „Dotyk zła”, wyreżyserowany przez Orson Walles w 1958 roku. W fabule powojennych filmów Tarot najczęściej pojawiał się w horrorach i przy tematach okultystycznych. W 1965 roku pojawiła się inna produkcja, również z gatunku horror, ale w której Tarot jest już narzędziem dywinacyjnym. W wyreżyserowanym przez Freddie Francis horrorze „Gabinet Grozy doktora Zgrozy” główny bohater dr Sandor Schreck przewiduje groźną przyszłość pięciu mężczyznom, którzy muszą później mierzyć się z niebezpiecznymi stworami. 

 

Dopiero w latach 90. XX wieku zaczęto Tarota przedstawiać w innych gatunkach filmowych i to jako metoda dywinacyjna. Bardzo ciekawie i z dużą szczegółowością karty Tarota zostały przedstawione w filmie „Purpurowe skrzypce” (dramat) w reżyserii Francois Girard z 1998 roku. Mimo, że głównym motywem filmu jest historia skrzypiec, to jednak Tarot również gra w tym filmie pierwszoplanową rolę. Przede wszystkim ta ekranizacja rozpoczyna się czytaniem Tarota, a kolejne części fabuły są tak jakby przechodzeniem przez poszczególne karty Arkan Wielkich. Jednak współczesne produkcje z gatunku horror, thriller i fantasy również wykorzystują karty Tarota, aby wywołać grozę. Za przykład mogę podać choćby film „Dziewiąte wrota”, wyreżyserowany przez Romana Polańskiego w 1999 roku; „Widmo” (2006 r.) w reżyserii Mateo Gil, a także „Niewidzialny strażnik”, wyreżyserowany w 2017 roku przez Fernardo Gonzalez Molina.

 

W polskiej kinematografii wśród filmów, w których przejawia się motyw Tarota górują dwa tytuły: „Wilczyca” z 1982 roku wyreżyserowany przez Marka Piestraka oraz „Wieża. Jasny dzień” z 2017 roku wyreżyserowany przez Jagodę Szelc. W pierwszym filmie przejawia się tylko motyw wróżącej Hortensji. Z kolei, w drugiej produkcji, widz już w tytule może doszukać się odniesienia do kart Tarota, a dokładniej do XVII karty Arkan Wielkich – Wieży, będącej symbolem biblijnej wieży Babel.

Wszystkie zaproponowane przeze mnie tytuły produkcji filmowych są warte obejrzenia i co najważniejsze - motyw kart Tarota przejawia się w co najmniej jednej scenie.

 

Więcej tytułów można znaleźć tutaj:

https://www.tarottotes.com/item.asp?iid=1600

https://vimeo.com/11162356

 

 

TAROT W SERIALACH TELEWIZYJNYCH

 

Motyw kart Tarota przejawia się też w niektórych odcinkach następujących seriali zagranicznych: „Z archiwum X”, „Kości”, „Buffy: postrach wampirów” i „Laura. Śmierć zapisana w kartach”.

Również polscy reżyserzy odważyli się umieścić karty Tarota w serialowych produkcjach. Tarot pojawił się w niektórych odcinkach następujących polskich seriali: „Mamuśki”, „Majka”, „Komisarz Alex” i „Tango z aniołem”. Tomasz Konecki i Jarosław Marszewski - reżyserzy tego ostatniego serialu poszli nawet dalej i jedną z głównych bohaterek wcielili w rolę zawodowej tarocistki.

 

Więcej tytułów można znaleźć tutaj:

https://www.tarottotes.com/item.asp?iid=1601

 

 

TAROT W TELEDYSKACH

 

Motyw kart Tarota można znaleźć również w utworach muzycznych i w teledyskach. Oto niektóre z nich:

Quebonafide - „Tarot”

Rainbow - „Tarot Woman”

Juliane Werding – „Tarot”

Huntress – „Eight of Swords”

The Kelly Family - „The First Time”

 

 

Wróżka Cesaria

 

 

 

< wróć